x

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir

Günlük hayatta çoğu zaman saçınızın döküldüğüne şahit olursunuz. Yastığınızda, duştan çıktığınızda ve saçınızı taradığınızda dökülen saçları görebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir anormallik yoktur. Hatta günde 50 - 100 tel saç kaybetmek normaldir. Ama bazı sebeplerden ötürü saçınızda normalden daha fazla dökülme görülebilir. Saç dökülmesi de sebebine bağlı olarak farklı şekillerde gerçekleşebilir. Saçınızın tepesinde zaman içinde seyrelmeler başlayabilir ya da saç deriniz görünür hale gelebilir. Kadınlarda dökülme tüm saçta görüldüğünden ve ileri derecede dökülme haricinde ön saç çizgisi bozulmadığından dolayı nadir olduğu düşünülebilir ama her üç kadından birinde saç dökülmesi sorunu görülebilir. Saçlarda dökülmeye sebep olan birçok sebep vardır. Saçınızın normalden daha fazla döküldüğünü gözlemlemeye başladıysanız veya saç tellerinizde zayıflık fark ettiyseniz sebeplerini araştırmaya başlamalısınız. Bu içerikte size kadınlarda saç dökülmesinin sebeplerinden bahsedeceğiz.

Saç Dökülmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç dökülmesi, günümüzde pek çok insanın yaşadığı bir problem. Farklı yaşlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilen, dış görünüşü önemli ölçüde etkileyebilen bu problem hakkında pek çok yanlış bilgi ve kafa karışıklığı mevcut. Bu yazımızda, konuyla ilgili genel bilgi sahibi olmak isteyenler için, saç dökülmesi hakkında sıkça sorulan sorulara ve yanıtlarına değindik.

Saç Bakımı Hakkında Yanlış Bilinenler

Teknoloji çağında yaşamanın faydalarından biri, bilginin kolay ulaşılabilir olmasıdır. Telefon ya da bilgisayardan istenilen konu hakkında bilgi toplamak sadece birkaç dakika içinde halledebilir bir hale geldi. Fakat bilginin kolay ulaşılabilir olmasının faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Birçok konuda aslında yanlış olan bilgiler internet sayesinde daha hızlı yayılabiliyor. Saç bakımı hakkında da eskiden beri konuşulan ve doğru olduğu sanılarak paylaşılan bilgiler vardır. Size bu yazımızda saç bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz.

Saçların Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Saç derisinin altında bulunan yağ bezelerinin salgıladığı sebum, saçlardaki yağlanmanın temel sebebidir. Sağlıklı bir saç için oldukça önemli olan sebum, saç derisini nemlendirir ve saçın daha parlak görünmesini sağlar. Ancak yağlı saçlardaki sorun, aşırı sebum üretimidir. Bu durumsa saçın hacimsiz ve kirli görünmesine sebep olur. Sebum salgısının artma sebepleriyse değişiklik gösterir. Stres, iklim, sağlıksız beslenme ve ergenlik ya da gebelik gibi dönemlerdeki hormonal değişiklikler sebum salgısının artmasına ve yağlı saçlara sebep olabilir. Bazı saç tipleriyse yağlanmaya diğerlerine göre daha yatkın olabilir. Saçlarınızın yağlanmasına sebep olan birçok farklı faktör vardır. Bu içeriğimizde saçların yağlanmasının sebeplerinden ve uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz.

Kuru Saçın Nedenleri Nelerdir?

Söz konusu saçlar olunca en çok karşılaşılan problemlerden biri kuru saçlardır. Cansız ve mat görünüm can sıkıcı olduğu gibi ayrıca sağlıksız da bir durumdur. Kırılgan ve kuru saçlara yol açan pek çok sebep vardır ve bu sebepler kişiden kişiye değişebilir. Saçlarınız doğal olarak kuru olabilir, çevre faktörleri etkilemiş olabilir ya da kuruluk aşırı ısı kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Sebep ne olursa olsun kuru saçlarınızdan kurtulmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yazımızda size kuru saçın nedenlerinden ve canlı, parlak ve sağlıklı saçlara nasıl kavuşabileceğinizden bahsedeceğiz.

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

Şampuan seçimi; sağlıklı, hacimli, yumuşak ve parlak saçlara ulaşmak için oldukça önemlidir. Piyasada birçok farklı amaca uygun şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünleri mevcuttur. Bu kadar ürün arasından doğru şampuanı seçmek konusunda hatalar yapılabilir. Oysa doğru şampuan tercihini yapmazsanız aldığınız ürünler saçınıza yarardan çok zarar verecektir. Bu yüzden şampuan tercihlerinizde saç tipinizi bilmeniz oldukça önemlidir. Aldığınız şampuanın neye iyi geldiğini ve nasıl kullanacağınızı anlamak için önce kendi saç tipinizi bilmeniz gerekmektedir.

Şampuan seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken başka bir noktaysa organik ve doğal içerikli ürünleri tercih etmektir. Kimyasal içerik barındıran ürünler saçlarınızı matlaştırır ve kurutur; aynı zamanda hem çevreye hem de cildinize zarar verebilir. Oysa organik içerikli ürünler saçınızı besler ve daha sağlıklıdır.

Bu içeriğimizde size saç tiplerine göre doğru şampuan seçiminden bahsedeceğiz.

Daha Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Dış görünüş için önemli olan saçlar kendinizi özgüvenli, rahat ve iyi hissetmeniz için önemlidir. Hayatınızda elektriklenme, kırılma, matlaşma ya da yağlanma gibi pek çok saç sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu tür sorunlarsa kötü saç günlerine sebep olur ve kendinizi iyi hissetmenize engel olur. Kötü saç günlerinden kurtulmanın yoluysa alışkanlıklarınızı değiştirmenizden geçer. Hayatınızda basit değişiklikler yaparak daha sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkündür. Unutmayın ki saçlarınız sadece genetikle değil, yeme alışkanlıkları ve hava durumu gibi faktörlerle de alakalıdır. Saç şekliniz ya da renginiz ne olursa olsun gerekli önlemleri alarak daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu içerikte daha sağlıklı saçlara sahip olmanız için bazı ipuçları vereceğiz.

Saç Boyatmak Ne Kadar Güvenli?

Saç boyası, her yaşa hitap ettiği gibi hem kadın hem erkeklerin değişim için kullandığı bir üründür. Beyazları gizlemek için saçını boyatanlar olduğu gibi ombre ve balyaj gibi renklendirme işlemlerini de tercih edenler oldukça fazladır. Farklı renkler ve tarzlar denemek heyecan verici ve insanı yenileyici bir süreçtir. Bu yüzden de saç boyatmak oldukça popülerdir. Bu değişim insanın kendisini iyi hissetmesini sağlasa bile aslında saç boyalarının ve içlerinde bulunan kimyasalların sağlığa yan etkileri vardır. Bu yan etkiler sadece saçları değil, vücudu da etkileyebilir. Bu yazımızda saç boyatmak ne kadar güvenli, zararları ya da riskleri nelerdir sorularını cevaplayacağız.

Şampuanlarda Sık Kullanılan Kimyasallar ve Etkileri

Günümüzde insanlar sağlıklı yaşam, spor yapmak ve organik ürünler tercih etmek gibi konularda daha duyarlı olmaya başladı. Hayatın her alanında sağlıklı olmaya çalışırken seçilen şampuanların da sağlık için önemi göz ardı edilmemelidir. Şampuanlar küçük büyük demeden herkesin kullandığı saç bakım ürünleridir. Piyasada bulunan şampuanların büyük çoğunluğundaysa kimyasal maddeler bulunmaktadır. Şampuanların güzel kokması ve köpürmesi için kullanılan bu maddeler çevreye ve sağlığa oldukça zararlıdır. Bu yüzden şampuan alırken içeriği okumak ve ona göre tercih yapmak önemlidir. Ayrıca olabildiğince doğal içerikli ürünler kullanmaya gayret ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu ürünler hem çevre için hem de kendi sağlığınız için daha güvenlidir. Peki şampuan seçerken içerikte hangi maddelerin olmamasına dikkat etmelisiniz? Bu yazımızda size şampuanlarda bulunan kimyasallardan ve zararlarından bahsedeceğiz.

Saç Derisi Bakımı

İnsanlar dikkat çekici ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan bir dış görünüş için saçlarına oldukça önem verirler. Fakat dikkat çekici ve sağlıklı saçlara kavuşmak sadece saç uçlarına ve boylarına bakım yapmakla olmaz. Aynı zamanda saç derinize de bakım yapmalısınız. Rüzgâr, güneş, havuz, saç şekillendiriciler ve saç rengini açma gibi işlemler saç derisine zarar verip sağlıklı saçlara kavuşmanızı önleyebilir. Ayrıca kullandığınız ürünler, saç bakım yağları ve kir saç derinizde birikme yaparak da görünümünüzü etkileyebilir. Kuru, yağlı ya da kaşınan saç derisi gibi sorunlarınız varsa saç derisini bakımınızı değiştirmeniz gerekir. Bu yazımızda, saç derisi bakımı hakkında bazı önerilerde bulunacağız.

1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.