x

Kuru Saçın Nedenleri Nelerdir?

<h3><strong>Kuru Saçın Nedenleri Nelerdir?</strong></h3>

Söz konusu saçlar olunca en çok karşılaşılan problemlerden biri kuru saçlardır. Cansız ve mat görünüm can sıkıcı olduğu gibi ayrıca sağlıksız da bir durumdur. Kırılgan ve kuru saçlara yol açan pek çok sebep vardır ve bu sebepler kişiden kişiye değişebilir. Saçlarınız doğal olarak kuru olabilir, çevre faktörleri etkilemiş olabilir ya da kuruluk aşırı ısı kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Sebep ne olursa olsun kuru saçlarınızdan kurtulmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yazımızda size kuru saçın nedenlerinden ve canlı, parlak ve sağlıklı saçlara nasıl kavuşabileceğinizden bahsedeceğiz.

Saçı Sık Yıkamak

Kuru saçların en büyük problemi nem eksikliğidir. Saçı çok sık yıkamaksa saç derisindeki doğal yağları götürür ve nem eksikliğine sebep olur. Bu yüzden kuru saçlara sahip olan kişiler her gün saçlarını yıkamamaya dikkat etmelidir. Gün aşırı ya da 3 günde bir saçlarınızı şampuanlamak yeterli olacaktır. Ayrıca sıcak suyla da duş almamaya özen gösterin. Sıcak su, saçınızın kurumasına yol açan başka bir sorundur.

Aşırı Isı Kullanımı

Fön ve saç şekillendiriciler dalgalı saçlar ya da düz saçlar elde etmek için iyi bir yöntem olabilir ama fazla kullanımı saçın kurumasına ve kırılmasına sebep olur. Kuru saçlardan şikayetçiyseniz bu tür saç şekillendirme cihazlarını daha az kullanmanız gerekir.

İşlem Görmüş Şaçlar

Saçı boyatmak ya da perma yaptırmak gibi kimyasal uygulamalar saçların nemini kaybetmesine ve kırılmasına yol açar. Bu tür uygulamaların arasına zaman koymak ve sık sık yaptırmamak iyi bir başlangıç olabilir. Bunun haricinde deneyebileceğiniz organik saç boyaları da vardır. Saçınızı düzenli boyatıyorsanız ise özellikle işlem görmüş saçlar için üretilen şampuanları denemenizde fayda vardır. Halalles’in İşlem Görmüş Dökülen Kuru Saçlar İçin 3’lü Seti hem saçınızı besler hem de kurumayı önler.

Saçı Yeterince Nemlendirmemek

Kuru saçların en büyük problemlerinden olan nem eksikliğini gidermek için doğru saç maskelerini ve saç kremlerini kullanmak önemlidir. Saçlardaki kuruluğun sebeplerinden biri de yanlış ürünü kullanmaktır. Kuru saçlara özel ürünler, saçlarınızın yumuşaklığını ve canlılığını geri kazanmanıza yardımcı olur. İçinde alkol bulunan ürünlerse saçınızın nemini ve saç derisindeki doğal yağları götürür ve saçınızı kurutur. Bu sebeple aldığınız ürünleri organik olmasına ve alkol gibi kimyasal maddeler içermemesine dikkat edin.

Hava Koşulları

Hava koşulları, saçlarınızı en çok etkileyen durumlardandır. Özellikle sonbahar ve kış gibi soğuk aylar saçlarınızın kuru olmasına sebep olabilir. Bu aylarda havanın değişimiyle birlikte nem azalır ve cildimizde olduğu gibi saçlarımızda da kuruluklar olur. Yaz aylarındaysa güneş, rüzgar, deniz veya havuz suyu saçınızın canlılığını ve parlaklığını kaybetmesine sebep olur. Bu aylarda saçınızı güneşten korumak için şapka takmayı tercih edebilirsiniz.

Kendiliğinden Kuru Olan Saçlar

Hava koşulları, renk açıcılar, havuzlardaki klorlu su ve ısı gibi dış faktörler dışında kuru saça sebep olan bir de iç faktörler vardır. Bunlar bazı besin maddelerinin eksikliğinden kaynaklanabilir. Demir eksikliği gibi problemler saçınızda kuruluğa yol açabilir. Bu sebeple sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca ani ve uzun süreli saç kuruluğundan şikayetçiyseniz kullandığınız ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan bir sorun da olabilir. Bunlar dışında hormonel değişiklikler de saç kuruluğuna yol açabilir. Yetersiz sebum salgılanması da iç faktörlerdendir. Sebum üretimi düşük olduğunda saç yağlanamaz ve kuruluk görülür. Sebum üretimi yaşlandıkça azaldığı için yaşlandıkça da saçta kuruma görülür.

Saç Kuruluğunu Önlemek İçin Yapılabilecekler

Saç kuruluğunun olabildiğince önüne geçmek için yapabileceklerinizden bazıları, şu şekilde sıralanabilir:

Isıdan Koruyucu Saç Bakım Ürünleri

Fön ve saç şekillendiricileri kullanıyorsanız ilk yapmanız gereken şey ısıdan koruyucu saç bakım krem ve spreylerini kullanmaktır. Saçınızı yüksek ısıya karşı korumazsanız kuruluk ve kırılma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Saç şekillendiricileri kullanırken ısıyı düşük derecelere ayarlamayı unutmayın. Fön makinesi kullanırken de saçınıza yakında tutmamaya dikkat edin.

Saçınızı Nemlendirmek

Alkol gibi kimyasallar bulunduran ürünlerin tam tersine, özellikle kış gibi soğuk aylarda saçınızı beslemek için bitkisel yağlardan ve organik kremlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin Hindistan cevizi yağı saçınızı nemlendirme özelliğiyle bilinir. Argan yağıysa B ve E vitaminiyle saçınıza parlaklık kazandırır ve besler. Kuru saçlarınızı gerektiği şekilde beslemek için, besleyici saç kremlerini de tercih edebilirsiniz. Halalles Besleyici Saç Bakım Kremi, içerdiği doğal bileşenlerle saçlarınızı besler, doğal ve canlı bir görünüm kazanmalarına yardımcı olur.

Saça Masaj Yapmak

Saç derisine yaptığınız masajlar kan dolaşımını ve sebum salınımını artırır. Sağlıklı saçlar için oldukça önemli olan sebum saçınızı nemlendirir ve yeterli düzeyde olmazsa saçınız kuru ve cansız gözükür. Bu nedenle şampuan uygularken saçınıza masaj yapmanız faydalı olacaktır.

Doğru Ürün Tercihi

Kuru saçlardan kurtulmak için ürün tercihlerinizde saç kremi ve şampuanın cildiniz için risk oluşturabilecek zararlı kimyasallar içermemesine dikkat etmelisiniz. Saçınızı nemlendirecek, ışıltı ve yumuşaklığı tekrar bulmanızı sağlayacak ürünler tercih ederek saçlarınızdaki kuruluğun geçmesini sağlayabilirsiniz. Halalles’in Besleyici Şampuanı kimyasal barındırmayan içeriğiyle ve besleyici yapısıyla saçlarınızdaki eski ışıltıya kavuşmanızı sağlayacaktır.

Diğer Blog Yazılarımız

Saçlarda Kepek Oluşumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kepek, çok ciddi bir durum olmasa da pek çok kişinin yaşadığı ve özellikle de görsel açıdan bazen son derece rahatsız edici olabilen bir problem. Bu blog yazımızda, kepekten, neden oluştuğundan ve gidermek için yapılabileceklerden kısaca bahsettik.

Saç Dökülmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç dökülmesi, günümüzde pek çok insanın yaşadığı bir problem. Farklı yaşlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilen, dış görünüşü önemli ölçüde etkileyebilen bu problem hakkında pek çok yanlış bilgi...

Saçlarınıza Zarar Veren 5 Şey

İyi saç bakımı, yalnızca doğru ürün tercihlerinden ibaret değil. Stil tercihlerinden saçımıza yaptığımız/yaptırdığımız uygulamalara ve yıkama alışkanlıklarımıza kadar saçlarımızın sağlığına etki eden pek çok faktör var ve yanlış kararlar vererek farkında...

Daha Sağlıklı Saçlar İçin Önemli 4 Vitamin

Doğru beslenmek ve belli başlı vitaminleri gerektiği miktarlarda almak, vücudumuzun geneli için olduğu gibi saçlarımız için de oldukça önemli. Öyle ki, saç dökülmesine sebep olabilecek pek çok faktörden bir tanesinin de yetersiz...

Saç Spreyi, Jöle ya da Köpük… Sizin İçin İdeal Ürün Hangisi?

Saç spreyi, jöle ve köpük saçlarına şekil vermek isteyen kadın – erkek hemen her yaştan pek çok kullanıcı tarafından tercih edilen ve düzenli olarak kullanılan ürünler. Peki doğru şekilde kullanıldığında üçü de etkili...

Yaz Ayları İçin Saç Bakım İpuçları

Güneş ışınları sağlığımız için faydalı ve gerekli olsa da, belli bir miktardan ötesi cildimiz için olduğu gibi saçlarımız için de zararlı olabilir. Tuzlu deniz suyunun ve klorlu havuz suyunun da saçlar için yıpratıcı olabileceğini...

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

Şampuan seçimi; sağlıklı, hacimli, yumuşak ve parlak saçlara ulaşmak için oldukça önemlidir. Piyasada birçok farklı amaca uygun şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünleri mevcuttur. Bu kadar ürün arasından doğru şampuanı...

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir

Günlük hayatta çoğu zaman saçınızın döküldüğüne şahit olursunuz. Yastığınızda, duştan çıktığınızda ve saçınızı taradığınızda dökülen saçları görebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir anormallik yoktur. Hatta günde 50 -...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.