x

Daha Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

<h3><strong>Daha Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları</strong></h3>

Dış görünüş için önemli olan saçlar kendinizi özgüvenli, rahat ve iyi hissetmeniz için önemlidir. Hayatınızda elektriklenme, kırılma, matlaşma ya da yağlanma gibi pek çok saç sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu tür sorunlarsa kötü saç günlerine sebep olur ve kendinizi iyi hissetmenize engel olur. Kötü saç günlerinden kurtulmanın yoluysa alışkanlıklarınızı değiştirmenizden geçer. Hayatınızda basit değişiklikler yaparak daha sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkündür. Unutmayın ki saçlarınız sadece genetikle değil, yeme alışkanlıkları ve hava durumu gibi faktörlerle de alakalıdır. Saç şekliniz ya da renginiz ne olursa olsun gerekli önlemleri alarak daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu içerikte daha sağlıklı saçlara sahip olmanız için bazı ipuçları vereceğiz.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı saçlar sadece saç bakım ürünlerine bağlı değildir ve yeme alışkanlıklarınızla da yakından alakalıdır. Keratin adı verilen bir proteinden oluşan saçlarınıza daha iyi bakmak istiyorsanız protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Yetersiz beslenme, zayıf saçlara ve saç dökülmesine neden olur. Bu yüzden diyetinizi meyve ve sebzelerle çeşitlendirmeye çalışın. Ayrıca C ve E vitamini içeren besinleri tüketerek de sağlıklı saçlar için oldukça önemli olan kolajen takviyesini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı saçlar için önemli olan başka bir faktörse saç derisi sağlığıdır. Omega 3 içeren besinleri tüketerek sağlıklı bir saç derisine sahip olabilirsiniz.

Sıcak Su Kullanımına Dikkat Edin

Sıcak bir duş rahatlatıcı bir düşünce olabilir ama aslında sıcak su saçınıza zarar verir. Sıcak suyla aldığınız duşlarda saçınızda yağlanma ve kepek oluşumu ihtimali yüksektir. Bunun yerine ılık suyla duş alın. Saç kremi uyguladıktan sonraysa soğuk suyla durulayın. Soğuk su saçınızın daha parlak görünmesini sağlar ve nemi korur.

Isı Kullanımını Azaltın

Saçlara en çok zarar veren şeylerden birisi ısı kullanımıdır. Saç kurutma makineleri, saç maşaları ve saç düzleştiricileri saçlarınızı kurutur ve kırılmalarına sabep olur. Bu sebeple ısı kullanımını olabildiğince azaltmak saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Isı kullanacağınız zaman da belirli aşamalara dikkat ederek zararı en aza indirmeye çalışabilirsiniz. Sadece açma ve kapama düğmesi olan modeller yerine her saç tipine uygun sıcaklık ayarı olan saç düzleştirici ve maşalarını tercih ederek ısıyı düşük ya da orta derecelere ayarlayın. Kullandığınız şampuan ve saç kremlerinin saçınızı iyi nemlendirdiğinden emin olun. Son olarak da ısıya karşı koruyucu spreyler kullanmayı unutmayın. Saç kurutma işlemlerindeyse saçınızın doğal yöntemlerle kurumasına özen gösterin.

Saçlarınızı Düzenli Kestirin

Saçlarınızı düzenli kestirerek saçlarınızın ucundaki kırıklardan kurtulmuş ve saçınızın daha fazla zarar görmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca kırıklardan kurtulmak saçlarınıza daha sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır. 2-3 ayda bir saçlarınızın uçlarındaki kırıklardan kurtularak saçınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Islak Saça Dikkat Edin

Saçlarınız ıslakken oldukça hassastır ve kırılmaya daha yatkındır. Duştan sonra saçınızı havluyla kurulamak saçınızı elektriklendirdiği gibi kırılmasına da yol açabilir. Bu nedenle havlu yerine eski tişörtleriniz gibi daha yumuşak yüzeyli parçaları saçınızı kurulamada kullanmanız daha faydalı olacaktır. Aynı şey tarak için de geçerlidir. Islak saç kırılmaya daha meyilli olduğu için saçlarınızı tararken dikkatli olun ve saçlarınızı nazikçe tarayın. Saçlarınızın uçlarından başlayıp yukarı doğru tarayın. Düz saçlara sahipseniz taramaya başlamadan önce saçlarınızın biraz kurumasını bekleyin. Kıvırcık saçlarınız varsa saçlarınız nemliyken taramaya özen gösterin.

Saçınızı Her Gün Yıkamayın

Saçı sık yıkamak saçın doğal yapısını ve yağ dengesini bozar; saç derisinde kuruluğa yol açar ve saçları güçsüzleştirir. Aslında saçların ne sıklıkla yıkandığı saç tiplerine göre değişebilen bir durumdur fakat ortak kanı saçların her gün şampuanlanmasının zararlı olduğudur. Sıcak yaz aylarında her gün yıkanmak isterseniz bile her seferinde şampuan kullanmamaya dikkat edin. Haftada 3 gün ya da gün aşırı olacak şekilde yıkanmak saçlarınızın daha sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır.

Doğru Şampuanı Seçtiğinizden Emin Olun

Saç tipinizi tanımanız şampuan seçiminde önemli bir yer tutar. Kendinize uygun şampuanı tercih etmeniz saçınızın yıpranmasını önler. Bu yüzden saç tipinizi bilmeniz ve kuru, yağlı, karma ya da normal saçlara uygun ürünlerden kendinize uygun olanı tercih etmeniz önemlidir. Şampuanı uygularken saç diplerinize masaj yapın. Böylece kan dolaşımı artacaktır ve saçlarınız daha hızlı uzayacaktır. Şampuandan sonra saçınıza saç kremi uygulamayı da unutmayın. Saç kremi elektriklenmeyi önler, saçınızı yumuşatır ve besler. Saç kremini saçınızın ortasından uçlarına doğru tarak yardımıyla uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra da durulayın.

Saçlarınızı Çok Sıkı Toplamayın

At kuyrukları ve sıkı örgüler saçlarınızı geriye çektikleri için saç tellerinin kırılmasına yol açar ve hatta saç dökülmesine bile sebep olabilir. Bu yüzden bu tür modelleri sık sık yapmayarak dengeyi sağlamanız önemlidir. Aynı şey uyurken de geçerlidir. Gece yatmadan önce saçınızı ördüğünüz ya da topladığınızda çok sıkı olmamasına dikkat edin. Böylelikle saçınız hem elektriklenmez hem de saçınızda toka izi kalmaz.

İpek Yastık Kılıfları Kullanın

Tıpkı havlularda olduğu gibi yastık kılıfları da saçlarınızın elektriklenmesine ya da kabarmasına sebep olabilir. Pamuklu yastık kılıfınızı saten ya da ipek yastık kılıflarıyla değiştirerek saçınızın elektriklenme ihtimalini düşürebilirsiniz. Başka bir alternatifse saçınızı saten ya da ipek şala sararak yatmaktır.

Organik Saç Bakım Ürünleri Tercih Edin

Sağlıklı bir saça sahip olmak için en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri kesinlikle sağlıklı içeriğe sahip ürünleri kullanmaktır. Kimyasal içeren ürünler, saçlarınızı matlaştırır ve kurutur. Bu yüzden mümkün olduğunca doğal içerikli ürünler kullanmaya özen gösterin. Paraben, sülfat ve alkol gibi ürünler yerine doğal içerikli ürünler kullanarak hem saçlarınızın yıpranmasını önlemiş olursunuz hem de sağlığınızı korumuş olursunuz. Ayrıca organik ürünler kullanarak sadece kendi sağlığınızı değil, çevrenizi de düşünmüş olursunuz. Çevreye ve canlılara zarar vermeyen ürünler kullanarak saç bakımınızı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız

Saçlarda Kepek Oluşumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kepek, çok ciddi bir durum olmasa da pek çok kişinin yaşadığı ve özellikle de görsel açıdan bazen son derece rahatsız edici olabilen bir problem. Bu blog yazımızda, kepekten, neden oluştuğundan ve gidermek için yapılabileceklerden kısaca bahsettik.

Saç Dökülmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç dökülmesi, günümüzde pek çok insanın yaşadığı bir problem. Farklı yaşlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilen, dış görünüşü önemli ölçüde etkileyebilen bu problem hakkında pek çok yanlış bilgi...

Saçlarınıza Zarar Veren 5 Şey

İyi saç bakımı, yalnızca doğru ürün tercihlerinden ibaret değil. Stil tercihlerinden saçımıza yaptığımız/yaptırdığımız uygulamalara ve yıkama alışkanlıklarımıza kadar saçlarımızın sağlığına etki eden pek çok faktör var ve yanlış kararlar vererek farkında...

Daha Sağlıklı Saçlar İçin Önemli 4 Vitamin

Doğru beslenmek ve belli başlı vitaminleri gerektiği miktarlarda almak, vücudumuzun geneli için olduğu gibi saçlarımız için de oldukça önemli. Öyle ki, saç dökülmesine sebep olabilecek pek çok faktörden bir tanesinin de yetersiz...

Saç Spreyi, Jöle ya da Köpük… Sizin İçin İdeal Ürün Hangisi?

Saç spreyi, jöle ve köpük saçlarına şekil vermek isteyen kadın – erkek hemen her yaştan pek çok kullanıcı tarafından tercih edilen ve düzenli olarak kullanılan ürünler. Peki doğru şekilde kullanıldığında üçü de etkili...

Yaz Ayları İçin Saç Bakım İpuçları

Güneş ışınları sağlığımız için faydalı ve gerekli olsa da, belli bir miktardan ötesi cildimiz için olduğu gibi saçlarımız için de zararlı olabilir. Tuzlu deniz suyunun ve klorlu havuz suyunun da saçlar için yıpratıcı olabileceğini...

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

Şampuan seçimi; sağlıklı, hacimli, yumuşak ve parlak saçlara ulaşmak için oldukça önemlidir. Piyasada birçok farklı amaca uygun şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünleri mevcuttur. Bu kadar ürün arasından doğru şampuanı...

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir

Günlük hayatta çoğu zaman saçınızın döküldüğüne şahit olursunuz. Yastığınızda, duştan çıktığınızda ve saçınızı taradığınızda dökülen saçları görebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir anormallik yoktur. Hatta günde 50 -...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.