x

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, çoğunlukla erkeklerle özdeşleştirilen bir problem sanılsa da, aslında günümüzde pek çok kadın da, çeşitli sebeplerden dolayı saç dökülmesi sorununu yaşamaktadır ve anlaşılır bir şekilde özellikle de estetik açıdan düşünüldüğünde saç dökülmesi kadınlar için daha büyük bir problem yaratmakta, kendilerine güvenlerini ve sosyal hayatlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sayfada, konu ile ilgili genel bilgilendirme yapmak adına, kadınlarda saç dökülmesinin sebeplerinden, ve bu problemi yaşayan ya da yaşamaya yatkın olan kadınların kullanabilecekleri şampuanlardan kısaca bahsedeceğiz.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesinin birden fazla sebebi olabilir. Kadınların bu problemi yaşamasına sebep olan temel nedenler arasından öne çıkanları, şu şekilde sıralamak mümkün:


 • Hormonal değişiklikler –
  Hormon seviyeleri, saç sağlığında önemli bir rol oynar. Bu yüzden, hormon dengesizliği, diğer problemlerin yanı sıra saç sağlığını da olumsuz etkileyebilir.
 • Sağlıksız saç modelleri – Örneğin saçı gereğinden uzun süre fazla gergin bir şekilde toplamak, saç köklerine hasar verebilir.
 • Demir eksikliği/anemi – Hemoglobin, hücrelerin onarılmasına katkı sağlayan, saç kökü hücrelerine oksijen taşıyan bir maddedir. Kandaki hemoglobin seviyesinin düşmesi şeklinde kendini gösteren demir eksikliği de, saçların sağlığını olumsuz etkiler ve dökülmeye sebebiyet verebilir.
 • Genetik – Genetik sebepler, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç dökülmesi probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir
 • Hamilelik/Doğum – Hamilelik sürecinde, kadın vücudundaki hormonal değişimler, saçların normalden daha hızlı uzamasını sağlar. Doğumdan sonra östrojen seviyesi normale döndüğünde ise, son aylarda ortalamanın üzerinde bir gelişim göstermiş olan saçların dökülmesi normaldir. Bu süreçte, bazı kadınlarda dökülme az, bazılarında ise şiddetli olabilir.
 • İlaç kullanımı – Belli başlı ilaçlar, kronik saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir

Kadınlar İçin Saç Dökülmesi Karşıtı Şampuanlar

Saç dökülmesi karşıtı şampuanlar, kadınların bu problem ile baş etmesine yardımcı olan ürünler olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Saç dökülmesine karşı şampuanlar; genel saç dökülmesi tiplerinde olduğu gibi, doğum sonrası saç dökülmesinde de kullanılabilir. Bu tip şampuanlar seçilirken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar ise, şu şekilde sayılabilir:


 • Saç tipine uygun şampuan türünü seçmek- Yağlı
  saçlar, kuru saçlar, işlem görmüş saçlar için farklı dökülme karşıtı şampuanlar mevcuttur, kişiler de ideal sonuçlar için kendi saç tiplerine en uygun ürünleri seçmelidir.
 • Ürünlerin içeriği- Kozmetik ürünlerde sıklıkla görülebilen sülfat, SLS, SLES, alkol, paraben, parfüm gibi belli başlı maddeler, insan sağlığı için risk oluşturabilmektedir. Daha güvenli ve efektif bir saç bakımı için, bu maddeleri içermeyen ürünler tercih edilmelidir.
 • Ürün sertifikaları- Her ürün “sağlıklı” olduğunu iddia edebilse de, resmi sertifikalar kontrol edilerek bileşiminde cilt için zararlı olabilecek kimyasalların yer almadığı doğrulanmalıdır. Bu yüzden, alınacak ürünlerin organik sertifikası olup olmadığı kontrol edilmelidir.


Eğer standart ya da doğum öncesi/sonrası saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, sitemizde yer alan organik helal vegan içerikli ürünlere göz atabilir, size en uygun ürünleri bulmak için sağ alttaki yardım penceresine tıklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra detaylı bilgi ve iletişim için ise Instagram sayfamız üzerinden bizlere dilediğiniz zaman yazabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.